Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /home/ws932700/www_root/starisan/modules/mod_js_flexslider/mod_js_flexslider.php on line 14

Strict Standards: Non-static method mod_js_flexsliderHelper::getImages() should not be called statically in /home/ws932700/www_root/starisan/modules/mod_js_flexslider/mod_js_flexslider.php on line 27

Strict Standards: Non-static method mod_js_flexsliderHelper::load_jquery() should not be called statically in /home/ws932700/www_root/starisan/modules/mod_js_flexslider/mod_js_flexslider.php on line 36

Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /home/ws932700/www_root/starisan/modules/mod_js_flexslider/helper.php on line 80

PREBAČENA

Prebačena

- krucena (3 páry)

- párový tanec, v ktorom je aj ženáčom a vydatým ženám dovolené („prebačené“) predviesť sa ako za mlada, keď ešte „parobčili“ a „dzifčili“.

* * *

VIŽIRKI

Vižirki

- humorné posvadobné veselie

- chlapi neskoro v noci „v dobrej nálade“ odchádzajú zo svadobnej zábavy, nato ženy už zvolávajú na „vižirki“ (teda na oslavu na druhý deň po svadbe, kedy sa svadobčania opäť zídu a skonzumujú to, čo ostalo z hostiny...). „Zahrajú sa“ na farára, nevestu, ženícha a ich sprievod (nevesta je prezlečený chlap a ženích zasa žena). Zatancujú si s hrncami, pokrievkami a varechami, s ktorými to aj patrične „ozvučia“.

* * *

Na priadkach - tanečný obrázok z Petrovian

Na priadkach

- miestne tradície a zvyky v zimnom období na Šariši, kedy sa v tzv. „kudzeľnych chižach“ stretávali všetci - ženy a dievky priadli, mládež sa zabávala rôznymi spôsobmi. Chlapi prezlečení za rôzne masky zvykli strašiť ženské osadenstvo, robili sa zaujímavé humorné hry, rôzne magické predvianočné obrady, a samozrejme - nemohli chýbať párové tance a veselá tanečná zábava.

* * *

FAŠENGI

Fašengi

- začína ženským tancom s metlou, potom príchod chlapov so spevom, nasleduje párový tanec, v ktorom sa jednému z tanečníkov ujde namiesto tanečnice metla, príchod masiek (čert, smrtka, cigánka, chlapec, slameniak) a spoločný tanec s maskami.

* * *

Lampaše – novoročné vinšovačky z Jakubovian.

Lampaše

- ukážeme vám prvý deň nového roku, kedy sa chodilo vinšovať s koláčom. Nechýbajú zvyky, aj veselá tancovačka. Zavinšujeme vám, aby sa celej vašej rodine darilo po celý rok. Tento tanec pred 30 rokmi tancoval súbor Šarišan a my vám ho chceme teraz opäť ukázať a pripomenúť.

* * *
Svadobný obrázok

Svadobný obrázok

- snímanie party z hlavy nevesty.

Ženy - svatky doprevádzajú nevestu so sviečkami a prekrásnym spevom. Starši družba sníma neveste z hlavy dievčenský veniec – partu, ale až vtedy, keď to starosta povolí. Ženy mladú nevestu začepia prvýkrát do nového čepca, spievajú jej a veštia, čo se mladej rodine narodí - či to bude chlapec alebo dievčatko.

* * *